Nowa przystań jachtowa przy sopockim molo

dodane: 01 lutego 2010 przez: admin

Gmina Miasta Sopotu otrzymała 25 mln złotych dofinansowania do projektu budowy przystani jachtowej przy molo.
Dofinansowanie pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego i stanowi 40,92 proc. kosztów kwalifikowanych całego projektu.

Koszt całkowity budowy sopockiej mariny to 81,4 mln złotych. Pozostałe środki pochodzą z budżetu miasta Sopotu.

– Budowa przystani jachtowej przy molo to największy obok przebudowy Opery Leśnej i wyprowadzenia wód sopockich potoków w głąb Zatoki Gdańskiej projekt realizowany przez miasto – mówi Jacek Karnowski, Prezydent Miasta Sopotu – W efekcie Sopot z jednej strony znacznie rozszerzy swoją ofertę turystyczną i otrzyma dodatkowy impuls do rozwoju gospodarczego, a z drugiej strony boczna ostroga mola zyska trwałe zabezpieczenie przed niszczącymi sztormami.

Prace przy budowie potrwają do wiosny 2011 r.

Projekt przewiduje m.in. wykonanie przystani jachtowej dla około 100 jachtów, remont ostrogi bocznej oraz głowicy mola, budowę budynku bosmanatu i zaplecza oraz gastronomii na głowicy mola. Nowa marina będzie przystanią sezonową, doskonale wkomponowaną w klimat sopockiego kurortu – bez dźwigów, podnośników czy stacji benzynowej, wykonana z naturalnych materiałów z przewagą drewna.

Przystań jachtowa przy molu zwiększy dostęp do Sopotu od strony morza dla turystów – żeglarzy krajowych i zagranicznych oraz zapewni lepsze warunki do uprawiania sportów wodnych i organizacji prestiżowych żeglarskich czy windsurfingowych regat w okolicy mola. Sopot zyska markowy produkt turystyczny, a zabytkowe molo – doskonałą i skuteczną ochronę przed niszczącym działaniem sztormów. Inwestycja ta stanowi także ważny bodziec do rozwoju gospodarczego miasta, m.in. poprzez tworzenie nowych miejsc pracy czy poprzez zwiększenie liczby turystów w Sopocie, turystów, którzy nocując na jachcie w marinie przy molu będą korzystać z całej oferty kulturalnej, rozrywkowej, gastronomicznej, rekreacyjnej oraz sportowej Sopotu.

/źródło:http://sopot.pl/
/zdjęcia:http://sopot.pl/

5 Komentarze

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Właściciele serwisu porty.jachtowe.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.
 1. Karol napisał(a):

  nareszcie!

 2. BEATA napisał(a):

  Razem z mężem bardzo lubimy Sopot. W tamtym roku bylismy na wakacjach i trwały prace poczatkowe – w tym mam nadzieję jak przyjedziemy to przystań będzie gotowa. Nie mogę sie doczekać….
  Ola Nowy Sącz

 3. Janusz napisał(a):

  Byłem w Sopocie w dniach 31.03 – 3.04 br i widziałem jak postepują prace.
  Wg tablicy informującej o budowie przystani jachtowej zakonczenie prac w kwietniu 2011r! Należy życzyć powodzenia! I szczęścia! Grupa 6-7 ludzi, znaczy się pracowników, 2 pracuje reszta ogląda turystów! To normalny widok! Chodzą i działają grupami, ale pracują jednostki! Czyli polska norma!!!

 4. Janusz napisał(a):

  I jeszcze kiika uwag. Fakt, będą fajne jachty, żeglarze będą korzystać z infrastruktury Sopotu. Ale i będzie sikanie w bramach – brak szlatów; będą wywalać śmieci do morza; aby wypłynąć będą używali silników spalinowych, wszelkie opajkowania po browarach będą lądować w morzu itp, itd! Rozmawiałem z mieszkańcami Sopotu – krótko mówiąc nie są zachwyceni!
  Kiedyś ( 40 lat temu ) w Sopocie bywała elita; teraz chołota! I tyle.

 5. Ryszard napisał(a):

  Miałem tą „przyjemność” przypłynąć do nowo otwartej mariny i zostać tam na noc w dniach 9-10.07.2011r
  Moje subiektywne odczucia są takie, że więcej tam nie popłynę, no chyba że włodarze nabiorą trochę oleju do głowy…
  A teraz fakty:
  plusy
  1. Marina ładna, jeszcze drewnem pachnie
  2. cumowanie wygodne do „Ygreków”
  3. kibelek i prysznic w cenie cumowania

  minusy:
  1. cena postoju: 100zł (tak! słownie sto złotych) dla jachtu 8m (dla przypomnienia Gdynia za miedzą kosztuje 40zł doba…)
  2. dodatkowo płaci się za wodę i prąd
  3. brak internetu lub chociaż sieci wi-fi
  4. tylko 2 pomieszczenia – toalety przy samym bosmanacie, w każdej jest jednocześnie kibel oraz prysznic (także jak ktoś bierze prysznic – kibel jest niedostępny), duże przejrzyste bulaje w drzwiach wejściowych oraz przeźroczyste kabiny prysznicowe sprzyjają nauce anatomii…
  5. brak normalnych przepustek na miasto (chodzi o bramki wejściowe na molo), w bosmanacie każdorazowo wypisują papiery formatu A4…)

  Podsumowując: dużo płacisz – niewiele otrzymujesz, ktoś kto wymyślił ceny – nigdy w życiu chyba nie prowadził firmy….

Zostaw komentarz

*

 • Największa baza jachtów żaglowych, pełne specyfikacje i opisy. Zdjęcia i filmy łodzi żaglowych. Jachty żaglowe morskie i śródlądowe wykorzystywane przez firmy czarterowe oraz prywatnych armatorów. Opinie użytkowników. Dołącz do nas!
 • Autoryzowany dealer marki Evinrude, posiada w swojej bogatej ofercie tylko oryginalne części do silników. Sprawdź: evinrude części do silników zaburtowych od 15 KM do 300 KM. Fachowe doradztwo i pomoc, szybkie dostawy.
 • Shine 30 to w pełni nowoczesny jacht turystyczny nawiązujący stylistyką do jednostek śródziemnomorskich. Jest to jacht zaprojektowany i wykonany przez firmę Fourth Yacht.